„Boží silonky” z chytré příze voní a rozloží se na biomasu

Silonky, které jsou na kůži příjemné i po hodinách nošení, při prvním použití se nezničí, a ještě půjdou zlikvidovat ekologicky. Takové podle zakladatelek projektu Božonky na českém trhu chyběly. A tak se je rozhodly vytvořit. Božonky, neboli boží silonky, jsou vyrobeny z odolné chytré příze, obohaceny například o aloe vera a umí se rozložit do pěti let. 

Historie punčoch údajně sahá až do starověkého Řecka. Vlněná varianta pak byla oblíbená ve středověku a k masovější výrobě punčoch došlo v 60. letech 19. století spolu s vynálezem plochého pletacího stroje. Klasické „nylonky” či „silonky”, jaké už známe i my, se objevují ve 40. letech 20. století ve Spojených státech. Díky poměrně nízkým nákladům a snadné výrobě se z nich stává masový produkt a v druhé polovině 21. století se ročně vyrobí silonky za 35 miliard dolarů.

Velkým problémem však zůstává, co s nimi, když se po pár nošeních objeví takzvané oko a silonky se začnou párat. Podle listu Independet vyhozené punčochy tvoří více než sto tisíc tun odpadu ročně.

Ekologická vlna a snaha o větší udržitelnost se proto nevyhnula ani jim a začínají se objevovat projekty, které řeší, jak silonky šetrněji vyrábět i likvidovat. Mezi takové patří i české Božonky neboli „boží silonky”. „Jsou to silonky, které vydrží déle než běžné varianty, a svým složením, výrobou i správnou likvidací jsou ekologické i poté, co doslouží,” popisuje Kamila Vodochodská, spoluzakladatelka Božonek.

Voňavé, odolné a ekologické

Autorky se od začátku nehodlaly spokojit pouze s polovičatým produktem. „Nechtěly jsme se smířit s tím, že produkt podle našich představ na trhu není. Nenacházely jsme totiž silonky, které bychom si přály nosit. Takové, které ihned nepustí oko. Takové, které musíme po jednom nošení zklamaně vyhazovat. Které zbytečně nezatíží planetu, ale zároveň v nich budeme dobře vypadat a budou se příjemně nosit. Proto jsme vymyslely Božonky, jejichž vývoj trval docela dlouho. Ladily jsme je k dokonalosti,” přiznává.

 

Božonky jsou barveny pouze ekologickými barvami.

Konkrétně to pak znamená, že autorky hledaly způsob, jak své ekologické silonky udělat udržitelné, ale zároveň i příjemné. Aby je zákazníci nosili rádi a nevyhazovali je po jednom dvou použitích. „Asi každý, kdo měl někdy klasické nekvalitní silonky, zná ten nepříjemný pocit či podrážděnou kůži. Božonky hydratují díky aloe vera, a ještě jsme je opatřily jemnou parfemací, která vydrží minimálně pět pracích cyklů,” upozorňuje Kamila Vodochodská s tím, že se staly vyhledávané například mezi zákaznicemi s atopickým ekzémem.

Místo jednoho století pouhých pět let

Vyrobeny jsou z chytré příze Amni Soul Eco. „Je to zatím světově jediné recyklovatelné vlákno, které je plně biologicky rozložitelné na biomasu a bioplyn. Díky bakteriím se do pěti let punčochy zkompostují. Přitom u klasických silonek trvá rozložení až sto let,” popisuje Vodochodská. Vlákno je ale zároveň dostatečně odolné na to, aby se silonky daly opakovaně prát. „Dosavadní zkušenosti zákaznic ukazují, že při šetrném praní vydrží Božonky několik měsíců středně častého nošení,” dodává Kamila Vodochodská.

Zatím výroba probíhá v Makedonii. Do budoucna by ji ale zakladatelky projektu rády přenesly do Česka. „Výroba je v tomto případě velmi náročná a bohužel jsme v Česku zatím nenašly ani potřebné technologie ani know-how. Naší snahou ale samozřejmě je mít co nejdřív výrobní linku v Česku,” potvrzuje Vodochodská. Jedno balení ekologických punčoch pak zájemce přijde na zhruba čtyři sta korun. „Na první pohled se cena může zdát vyšší. Ale jen do doby, než si spočítáte náklady na běžné silonky, které musíte neustále kupovat znovu,” tvrdí Vodochodská.

Podle Vodochodské vydrží Božonky i několik měsíců pravidelného nošení.

Jakmile Božonky doslouží, zákazníci je budou moct vrátit. „Už nepoužitelné zboží nám budou moct zákazníci donést a my ho necháme ekologicky rozložit,” přibližuje Kamila Vodochodská.

V plánu na letošní rok je také rozšířit nabídku barev, střihů i velikostí. V jarní kolekci tak autorky představí nové barvy, ale třeba i nadkolenky a dětské silonky. Kromě toho chtějí rozšířit i počet kamenných výdejních míst po republice, vstoupit na slovenský trh a rozšířit tým, který nyní čítá okolo deseti lidí.

Foto: Pixabay, archiv Božonky